Przejdź do treści
  • Home
  • Budowa domu
  • Dom pasywny a energooszczędny – na czym polega różnica?

Dom pasywny a energooszczędny – na czym polega różnica?

Dom pasywny a energooszczędny

Stosowanie nowoczesnych rozwiązań podczas planowania budowy domu to zazwyczaj spora oszczędność pieniędzy w przyszłości. Coraz częściej słyszy się o budowie nowoczesnych domów pasywnych i energooszczędnych – jakie są różnice i które rozwiązanie będzie korzystniejsze?

Co to jest dom pasywny? 

To rodzaj domu energooszczędnego, którego zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, zasilania urządzeń elektrycznych oraz wentylacji mechanicznej jest bardzo niskie, poniżej 15 kWh (m²·rok). Budynek spełniający standard pasywny, powinien być samowystarczalny, aby do ogrzewania nie wykorzystywać paliw nieodnawialnych (węgla, gazu, oleju). 

Zalety domów pasywnych:

  • Niewielkie rachunki za ogrzewanie – oszczędności są bardzo duże, gdyż koszty utrzymania takiego domu są na bardzo niskim poziomie. 
  • Jakość powietrza – dzięki niskiemu zużyciu energii elektrycznej możliwe jest ograniczenie emisji CO2 do minimum, co ma pozytywny wpływ na nasze środowisko. 
  • Komfort mieszkania – ciągła wymiana powietrza z odzyskiem ciepła, jaką zapewnia nam rekuperacja gwarantuje przyjazny klimat wnętrza: brak przeciągów, mniejsza wilgotność w pomieszczeniu oraz powietrze sprzyjające alergikom. 

Wady domów pasywnych:

  • Koszt budowy – inwestycja ta wymaga odpowiednio dobranych i zamontowanych okien, izolacji i uszczelnień. Całość zamyka koszt testu szczelności i badania kamerą termowizyjną. 
  • Firma budowlana – na naszym rynku trudno znaleźć wyspecjalizowaną firmę, która będzie w stanie wybudować dom w takim standardzie. Dokładność wykonania wszystkich etapów ma tutaj kluczowe znaczenie.

Co to jest dom energooszczędny? 

To budynek, który do codziennej eksploatacji (ogrzewanie, ciepła woda, światło oraz zasilanie) będzie zużywał jak najmniej energii. Ważne jest także pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, takich jak kolektory słoneczne czy gruntowe pompy ciepła.

Zalety domów energooszczędnych:

  • Oszczędność energii – budynki energooszczędne generują około 3-5 razy mniej strat energii niż budynki tradycyjne. W związku z tym oszczędności mogą być naprawdę duże. 
  • Komfort – wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła znacznie wpływa na komfort użytkowanych pomieszczeń. Dodatkowo izolacja cieplna przyczynia się na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach przez cały rok. 

Wady domów energooszczędnych:

  • Koszt budowy – mimo, iż cena budowy takiego budynku jest wyższa, to inwestycja zwróci się w postaci niższych rachunków za energię elektryczną. 
  • Ograniczony kształt budynku – takie domy zazwyczaj budowane są w zwartej bryle, prostym kształcie, bez balkonów i ganków. 

Różnica między domem pasywnym a energooszczędnym:

Podstawowa różnica między jednym a drugim budownictwem jest taka, iż w domach energooszczędnych stosuje się źródła odnawialnej energii, a domy pasywne są z reguły samowystarczalne. Maksymalne zużycie energii elektrycznej w domach energooszczędnych wynosi 70 kWh (m²·rok), natomiast dom pasywny to 15 kWh (m²·rok).