Urządzanie domu albo mieszkania nie musi koniecznie wiązać się ze stresem – może stać się także fantastyczną przygodą. Aranżacja wnętrz wymaga pewnego przygotowania, ale efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania. Poza tym nabyte podczas remontu albo prac wykończeniowych doświadczenie jest bezcenne i z pewnością będzie można z niego czerpać przez długie, długie lata. Na początku bez wątpienia należy skupić się na dobraniu odpowiedniej barwy, a także jej odcienia. Kolorystyka wnętrza nie tylko wpływa na stopień elegancji pomieszczenia, ale także na samopoczucie przebywających w nim osób.
Warto poczytać, w jaki sposób dane barwy oddziałują na ludzką psychikę (dla przykładu – kolor czerwony może pobudzać, uniemożliwiać relaks i odpoczynek) i kierując się wskazówkami specjalistów podjąć decyzję. Pamiętajmy przy tym, że nie musimy pokrywać wszystkich ścian jednym kolorem – często zdecydowanie lepszym wyborem będzie zaakcentowanie kolorem tylko jednej z nich.
Farba będzie się różniła w zależności od oświetlenia i przeznaczenia pokoju, co też należy mieć na uwadze (kolor na przykład żółty albo kremowy w pomieszczeniu dziennym może rozjaśnić wnętrze). Dużą rolę w aranżacji pomieszczenia odgrywają meble – ze względu na swoją wartość użytkową stanowią integralny element każdego pomieszczenia.
Najczęściej to do barwy drewna lub materiału, z których są one wykonane, dobiera się dodatki. Powinniśmy zdecydować, czy dany mebel chcemy wyeksponować, czy raczej ukryć. Nie można zapominać także o takich elementach, jak drzwi, okna albo parapety – wydaje się, że to tylko drobiazgi, a mają kluczowe znaczenie. Tutaj także warto zwrócić szczególną uwagę na ich trwałość (drzwi wejściowe będą innego rodzaju, niż drzwi do pomieszczeń wewnątrz mieszkania).
Ostatnią kwestią jest odpowiedni dobór dodatków – tutaj można pozwolić sobie na eksperymenty i popuścić wodze fantazji. Dodatki są idealnym rozwiązaniem zwłaszcza w wypadku, gdy mieszkanie jest wynajmowane albo jedynie tymczasowe – parę stylowych drobiazgów może zupełnie odmienić charakter wnętrza nawet w przypadku, gdy gruntowny remont jest niemożliwy.
Najlepiej sprawdzają się pamiątki – rodzinne albo z podróży. Tworzą one specyficzną atmosferę i przywołują przemiłe wspomnienia, a także dodają wnętrzu przytulności i zachęcają do przebywania w nim z rodziną i najbliższymi. Dodatki sprawdzą się także świetnie przy większych i mniejszych okazjach – takich, jak imprezy rodzinne albo Boże Narodzenie.
W świąteczny nastrój mogą wprowadzić nawet drobne akcenty, które łatwo później uprzątnąć albo zastąpić innymi. Dodatki mogą także odzwierciedlać zainteresowania mieszkańców albo być świadectwem ich talentów (taką funkcję pełnią między innymi własnoręcznie malowane obrazy).
Bez względu na to, jak bardzo usatysfakcjonowani jesteśmy uzyskanym efektem, warto regularnie sprawdzać propozycje projektantów wnętrz albo dowiadywać się o nowych rozwiązaniach technologicznych i architektonicznych – nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się okazja do kolejnego remontu!