Przejdź do treści

Błysk w niedużej łazience

Często słyszy się fraza, że mogę nie posiadać świetnej kuchni, salonu czy sypialni, ale w zamian za to łazienka musi być w dobrym stanie. W łazience spędzamy zazwyczaj naprawdę mnóstwo swojego czasu, zwłaszcza my, dziewczyny, z tej przyczyny to miejsce musi być odpowiedzią na nasze największe oczekiwania. Ma być przestrzeń na każdy drobny przedmiot i także na upragnioną wannę. Która z nas nie śni o zrobieniu sobie od czasu do czasu gorącej kąpieli z pachnącym płynem mając przy sobie lampkę wina? Prawdę mówiąc nawet niewielkie pomieszczenie można zaaranżować w taki sposób, żeby znalazło się miejsce na to, co tylko chcesz, czasem jednak ta wanna się nie zmieści i trzeba zainwestować w prysznic. Jednak i tu można poczarować kupując taki z hydromasażem, albo zainstalowanym wodoodpornym radiem.

Tak czy siak aranżacja łazienki jest procesem czasochłonnym, ale w tym samym momencie przyjemnym i daje później dużo satysfakcji po zrobionej pracy. Należy jednakowoż nauczyć się paru podstawowych zasad, które będą ważne w ogarnięciu początków, które zagwarantują funkcjonalność tego pomieszczenia, nawet w przypadku gdy jest ono strasznie małe.

W aranżacji niewielkiej łazienki bardzo ważne będzie to, aby zachować potrzebne odległości pomiędzy różnymi częściami wyposażenia. To znaczy, że np. przed umywalką potrzebujemy około 70cm, a przed toaletą powinien to być prostokąt o wymiarach 75x80cm, będzie to gwarancją swobodnego poruszania się pomiędzy poszczególnymi sprzętami. Przy niewielkich łazienkach warto też zastanowić się nad kwestią, w którym miejscu postawić pralkę. Czy jednak korzystniej będzie trzymać ją w kuchni, niż gdy miałaby nam zagracić miejsce. Jeśli inne pomieszczenie to też nie jest dobre miejsce na taki sprzęt, to pralkę spróbuj umieścić w taki sposób, żeby w stu procentach wykorzystać potencjał przestrzeni na jej powierzchni i ustawić tam przydatne rzeczy czy kosmetyki. Zastanów się też nad pralkami ładowanymi od góry. Fakt faktem niczego na niej nie położysz, jednak także nie będziesz potrzebować miejsca na otwarcie drzwiczek. Podobny problem jak w kwestii pralki jest z koszem na brudne ubrania, który śmiało możemy przenieść do sypialni.

W sytuacji posiadania niewielkiej łazienki będzie całkiem ważne to, żeby ją wizualnie powiększyć, dlatego właśnie większych przedmiotów jak wanna czy prysznic raczej nie umieszczaj na wprost wejścia, bo to optycznie bardzo przestrzeń skurczy, a z kolei okno na przeciwległej ścianie zdecydowanie pogłębi wizualnie przestrzeń, niestety okna w łazience wciąż należą do rzadkości, jeżeli je posiadasz, to w pełni użyj jego możliwości. Jeżeli go brakuje, to zapełnij tę lukę dużym lustrem, które przy okazji satysfakcjonująco oświetlisz. Tak samo będzie w kwestii dobrania kolorów – im mniejsza przestrzeń, tym chłodniejsze barwy, które powiększą minimum optycznie małą łazienkę.

Nie zapomnij, że doskonałym rozwiązaniem przy małych łazienkach jest rozwiązanie braku zamontowania zwyczajnego prysznica, rozwiązaniem będzie za to wstawienie szyby od ziemi do sufitu, która oddzieli część kąpielową od codziennej. Pamiętaj, że szkło i dość jasne barwy wprowadzą do Twojej łazienki nie tylko parę dodatkowych, optycznych centymetrów, tak bardzo pożądanych, ale również zagwarantują jej lekkość i zgrabność, co przy tak małych przestrzeniach jest wyjątkowo istotne. Nie bój się też eksperymentowania z dodatkowym, ozdobnym oświetleniem i lustrami!