Przejdź do treści

Dom – ale jak?!

Masz piękną działkę, uzyskałeś wystarczające pieniądze, a co bardziej prawdopodobne przyznany kredyt i wiesz, że Twoim ogromnym marzeniem jest zbudowanie bajkowego domu? To już prawie wszystko – masz przed sobą wybór projektu a potem… momencik. Odpowiedni projekt domu to nie lada wyzwanie dla każdego człowieka. Wszakże nawet najbardziej znani architekci już po zakończeniu budowy dostrzegają własne błędy i brak funkcjonalności niektórych fragmentów, których nie można było uniknąć w trakcie projektowania. Czy ten kłopot dotyczy także Ciebie? Jakie masz opcje wyjścia z takiej beznadziejnej na pierwszy rzut oka, sytuacji?

Niektórzy wybierają gotowe projekty domów. Ma to naprawdę całkiem dużo pozytywnych stron i parę z nich zaprezentujemy Wam w kilku punktach:

1. Gotowy projekt jest tańszy. Z jakiego powodu tak właśnie jest? Ponieważ nie jest jedyny w swoim rodzaju i można go sprzedać kilka razy różnym klientom. Nie nie płaci zatem jedna osoba 20 tysięcy, ale w sumie parę osób po dwa tysiące i taki koszt się zwraca, a potem zarabia na siebie. Jest to zatem opłacalne dla wszystkich. Rzecz jasna, nie będziesz mieć jedynego w swoim rodzaju lokum, poza tym na działce obok może zostać zbudowany praktycznie identyczny dom, jednakże to już wliczasz na poczet niższej ceny.

2. Gotowy projekt jest przetestowany. Gdzie umieścić sypialnię, z której strony gabinet, kuchnię z salonem czy osobno, a jadalnia, a łazienki? Nie masz doświadczenia, co jest wygodne i użyteczne? Zaufaj zatem projektom gotowym. Nie są może bez wad, i w każdym pojawi się coś, co nie będzie Ci odpowiadało, jednak spójrz, że jeśli sporo osób tego typu mieszkanie wybiera, to znaczy, że ono jest wygodne i spełni wszystkie podstawowe oczekiwania. Będzie zwyczajnie funkcjonalny i nieskomplikowany. Oczywiście, niektórzy będą mieć znacznie wyższe oczekiwania i własne pomysły czy nietypowe plany na zagospodarowanie parceli, ale większość jednak tak nie myśli.

3. Jeden projekt wiele opcji. Z pewnością znasz gotowce nazwane “dom w…”, które mają kilka różnych modyfikacji. Jest opcja, żeby wybrać dom bez garażu, z garażem, z dwoma miejscami na auto, czy może zdecydujesz się na odbicie lustrzane. Każdą rzecz dostosujesz do prywatnych potrzeb i możliwości Twojej parceli. Co więcej? W gotowym projekcie architekt całkiem za darmo będzie mógł zastosować kilka koniecznych udoskonaleń i dopasować projekt domu do lokalnych dyspozycji. Nie zapomnij, że nie tylko Tobie ma się taki budynek podobać, ale musi być zgodny z wytycznymi Twojej miejscowości.

4. Nie kupujesz kota w worku. Chodzi o to, że budynki z gotowego projektu są standardowe, niektóre będą ładniejsze, inne mniej, ale zasada jest taka, iż mniej-więcej wiadomo czego się spodziewać. Są dostępne wizualizacje, a czasami dodatkowo obejrzysz fotografie domów już powstałych na podstawie danego projektu. To wzmacnia Twoje szanse na zadowolenie z odbioru takiego budynku. Co innego w przypadku projektu wykonywanego na podstawie całkowicie nowego projektu. W tym przypadku może się okazać, że to, co na papierze wygląda ładnie i przestronnie, w rzeczywistości okaże się beznadziejnie.

Dlatego właśnie z projektami jest mnóstwo zachodu i trzeba się mocno namyśleć, żeby zdecydować się na coś odpowiedniego dla siebie. Gdy przed Tobą moment na badanie pod tym kątem sieci – wykorzystaj go najlepiej jak tylko jesteś w stanie, żeby później nie żałować!