Przejdź do treści

Twoje królestwo mieści się w salonie

W którym miejscu własnego mieszkania spędzasz najwięcej czasu? Jeżeli Twoje odpowiedź to: salon, to jesteś we właściwym miejscu, a jeśli nie, to poczytaj niżej wypisane wskazówki, jak zaaranżować ten pokój, by to przede wszystkim to miejsce stało się dla Ciebie wyjątkowo przyjazne. Aranżacja salonu to jedno z najprzyjemniejszych działań w czasie projektowania mieszkania. Dlaczego? Bo to przestrzeń komfortu i nie tylko sama czynność gospodarowania przestrzeni będzie Ci sprawiała przyjemność, ale potem będziesz z tego miejsca korzystać w czasie wolnym. Od czego zacząć?

Pamiętaj o tym, że na doskonały wygląd tego miejsca wpływają nie tylko fotele, regały i stoły i kolor ścian. Do tego dochodzą: podłoga oraz to, co na niej się znajduje, różne dodatki – ramki na zdjęcia, rysunki, etc. W związku z tym najważniejszą regułą jest perfekcyjna zasada złotego środka. Ważne, żeby nie przegiąć w żadną stronę. Pokój pozbawiony dodatków będzie smutny i niechętnie spędzisz w nim swój czas wolny, z kolei wypełniony po brzegi durnostojkami przytłoczy Cię i nie będzie można się skupić na jednej rzeczy i zrelaksować. Nie liczy się tu sytuacja, kiedy wiesz, że w takich przestrzeniach czujesz się wyjątkowo dobrze. Salon to wszakże ma być Twoja oaza spokoju – jednak takich osób jest zdecydowanie mniej. Do tego wszystkiego dorzuć rozkład okien i drzwi oraz ogólny rozkład mieszkania. Niektórzy będą potrzebowali poradzić sobie z zagospodarowaniem przestrzeni w połączeniu z jadalnią, a pozostali takiego problemu nie będą musieli rozwiązać, bo jadalnia znajdzie się w innym miejscu. Nikt nie gwarantował, iż aranżacja salonu to bułka z masłem.

Przemyśl razem z całą rodziną, na których strefach zależy Wam najbardziej i do jakich celów duży pokój ma Wam się przydać najbardziej. Czy jesteście zapalonymi kinomaniakami i najbardziej przyda Wam się przestrzeń na ścianie na porządne kino domowe, czy może jednak potrzebujecie zaprojektować sobie w tym pokoju podręczną bibliotekę. Natomiast jeśli w Waszym mieszkaniu będą królować puzzle i planszówki, to zainwestujcie w zakup dużego solidnego stołu i paru użytecznych szafek. W salonie może też znaleźć się komfortowa kanapa, najlepiej rozkładana, która posłuży za dodatkowe miejsce noclegowe w przypadku jeśli zapraszacie do siebie rodzinę czy znajomych, czy też pojawią się bez zapowiedzi.

Niezwykle istotne jest to, żeby wygospodarować w salonie potrzebne strefy w zależności od tego na czym Wam głównie zależy na to przeznaczacie więcej miejsca, ale nie powinno być tak, że wzajemnie nachodzą one na siebie. Telewizor tuż obok miejsca na czytanie książek nie stoi zgodnie w parze. Tak samo jak strefa zabaw dla najmłodszych na wysokości biurka do pracy czy nauki. Jeśli ma się też w przestrzeni salonu znaleźć jadalnia, to zdecydowanie powinna być odseparowana od miejsca nauki czy pracy, żeby osoby spacerujące ze swoimi racjami żywności nikomu nie przeszkadzały przy wykonywaniu obowiązków.

Pamiętajcie, że jeśli poruszamy kwestię kolorów, to wspaniale, kiedy panuje porządek, nie przeszkadza jedna ściana pomalowana na inny kolor, aczkolwiek powinno to być miejsce w mniej-więcej neutralne, w którym przestrzeń dla siebie odszuka każdy mieszkaniec. W związku z tym proponuje się kolory pastelowe, a odradza ostre, i kolor biały bez żadnych przełamań, ponieważ to miejsce nie może być kojarzone z czymś bardzo sterylnym, ale raczej przyjaznym i ciepłym.