Przejdź do treści
  • Home
  • Ogród
  • Twój ogród twoim unikalnym azylem? Jak najbardziej!

Twój ogród twoim unikalnym azylem? Jak najbardziej!

Ogród – jest to słowo, jedno z miejsc, które pojawia się w przypadku każdej rozmowy dotyczącej przeprowadzki poza miasto lub na jego bliskie peryferia.

Dlaczego tak jest? Ogród jest miejscem które w największym stopniu pozwala na wyciszenie, relaks, rekreacje a przede wszystkim na bliski kontakt z naturą. Nie należy mieć wątpliwości co do jednego – człowiek jest stworzeniem które pierwotnie zachowało chęć obcowania z przyrodą. Bazując na tym uznać należy, że chęć przebywania w pobliżu przyrody jest naszą naturalną oraz instynktowną cechą której nie da się wykorzenić.

Powyższa zależność przekłada się na fakt, iż w momencie zakupu nieruchomości poza miastem myśl o ogrodzie pojawia się automatycznie. Pomijając ludzką instynktowność, istnienie ogrodu ma także inną bardzo ważną cechę – ogród jest dla domu tym czym dla kobiety jest makijaż. Ogród jest wizytówką domu i siłą rzeczy nie da się tego zmienić. Wracając z pracy pierwsze co widzimy – ogród a w nim nasz dom, gdy zaproszeni przez nas goście przychodzą do nas z wizytą pierwszą rzeczą jaka wpada w ich oczy jest właśnie nasz ogród. Nie ma większego znaczenia czy jest on duży czy mały, najistotniejszą sprawą jest to aby był zawsze zadbany i cieszył oczy.

Podobnie jak w przypadku urządzania mieszkania także i nasz ogród powinien być przemyślany. Infrastruktura ogrodowa a więc przede wszystkim roślinność, ogrodzenia, donice pełne kwiatów lub wreszcie pomieszczenia gospodarcze i garaż, wszystkie te elementy muszą współgrać ze sobą. Za wszelką cenę pamiętać należy, że podstawowym elementem ogrodu jest roślinność a więc nie możemy pozwolić aby całe nasze podwórko zostało wyłożone kostką brukową. Rośliny należy komponować z wyczuciem, w taki sposób aby pozytywnie wpływały na wizerunek naszego domostwa. Jeśli posiadamy wysokie stare drzewa nie wychodźmy od razu z założenia, że należy je ściąć. Stare, bujne drzewo ze względu na swoją dostojność potrafi upiększyć każdy ogród oraz dawać naszemu umysłowi jasny sygnał “Jesteś wśród przyrody, bądź spokojny drogi człowieku!”. Kolorowe kwiaty którymi niejedna gospodyni marzy przyozdobić swoje gospodarstwo winny być dobrane z gustem i dobrym smakiem, pamiętajmy – kwiaty mają różne zapachy, jedne przyjemne inne nie do końca. Cóż, taka jest właśnie magia przyrody! Dobierz zatem kwiaty prowadzące do Twoich drzwi rozważnie oraz z wyczuciem, upiększ nimi przede wszystkim te elementy ogrodu, które zwyczajnie muszą w nim być a nie dodają mu uroku. Garaże, wiaty, szamba betonowe, płotki i ogrodzenia – każdy z tych elementów można przyozdobić w fantazyjny sposób pozwalający na wkomponowanie ich w ogólnie żywy i kolorowy obraz ogrodu. Pozwól winorośli piąć się po ścianie garażu lub wzdłuż płotu, otwór szamba zasłoń drewnianą donicą pełną kwiatów a domek ogrodniczy obłóż drewnianymi deskami nadającymi mu wyjątkowo swojski wygląd. 

Aranżacja ogrodu i obejścia wokół domu to wyjątkowa sztuka, której przykładem są ogromne instalacje ogrodowe będące chlubą niejednego zamku lub pałacu. Ty również posiadać możesz podobny ogród w swoim domu, wystarczy odrobina chęci i kreatywności!