Nawet gdy mamy dom o rozmiarach pałacu z dziesiątkami pokojów, które wykonują najróżniejsze role i są do różnych celów, możemy być spokojni jednego – na pewno nie odnajdzie się potrzeba, aby odwiedzać codziennie wszystkie z nich, lecz z pewnością codziennie skorzystamy z jednego – z łazienki.
Ten fakt powoduje, iż na rynku są setki projektów urządzenia łazienek w najróżnorodniejszy sposób. Jako pewnik należy także przyjąć, iż istnieją trzy segmenty łączące większość łazienek na świecie – jest to obecność umywalki, toalety oraz wanny czy prysznica.
Pomimo faktu, że z łazienki korzystamy codziennie to wprawdzie należy zauważyć, iż wypełnia ona funkcję pomieszczenia nader przydatnego a tymczasem takiego w którym każdy jest minimum potrzebnego czasu.
Czym więc kierujemy się jeśli staramy się określić czy nasza łazienka nam się podoba? Głównie jest to jej ergonomia czyli jak najbardziej dobre rozstawienie potrzebnych w niej punktów na jak najmniejszej koniecznej do tego powierzchni. Należałoby zwrócić uwagę, że to dopiero łazienka w części domów jest pomieszczeniem o najmniejszej powierzchni, stąd też jej właściwe wyposażenie jest w sumie fundamentalne.
Prócz ergonomii ważny jest też jej stały wystrój. Kafelki lub płytki jakich użyjemy do jej urządzenia stanowią bardzo kluczową rolę w kształtowaniu naszego samopoczucia jak również samopoczucia odwiedzających nas gości, należałoby kierować się przy wyborze barwy jak i wzornictwa zasadą – biel stwarza poczucie przestrzeni.
I tak jest w istocie – łazienka o białym albo jasnym kolorze z płytkami o delikatnym oraz prostym wzornictwie sprawia wrażenie trochę większej niż jest w rzeczywistości. Im natomiast kolorystyka ciemniejsza tym samo pomieszczenie kurczy się w oczach. Dlaczego należałoby o tym myśleć? Otóż dlatego że nikt z nas nie chciałby tkwić w niewielkich, ciasnych a do tego ciemnych pomieszczeniach, sprawia to automatyczny spadek komfortu i pośrednio – poczucia bezpieczeństwa. Należałoby więc przy wyborze koloru farby bądź płytki pamiętać o przewadze jasnych kolorów.
W parze z barwami idzie dodatkowo rola światła dostępnego w łazience.
Z racji tegoż, że sporo łazienek jest budowanych jako miejsca usytuowane gdzieś wewnątrz naszego budynku czy mieszkania (jeśli żyjesz w bloku – praktycznie zawsze) nie ma w nich źródeł naturalnego światła i wszelkie oświetlenie jest sztuczne. Gdy chcemy by w naszej łazience zrobiło się “przytulniej” zastosujmy w niej lampy o ciepłych barwach i w optymalnej liczbie.
Przede wszystkim należałoby zastanowić się tutaj nad tzw. “oczkami” czyli małymi lampkami zamontowanymi w podwieszanym suficie. Rozwiązanie takie dobrze zaspokaja wszelkie zapotrzebowanie na oświetlenie w naszej małej łazience, skutecznie doświetla każdy jej zakamarek pozwalając zniwelować wszelkie zacienione miejsca.
Zastosujmy dodatkowo kilka dodatkowych źródeł światła w postaci lampki nad lustrem umiejscowionym nad umywalką czy nad kabiną prysznicową, z pewnością zmienią one komfort użytkowania. Odpowiedni dobór oświetlenia wraz z dobrym wykończeniem ścian są prócz samego wyposażenia łazienki istotne dla jej atrakcyjności jak również funkcjonalności.