Przejdź do treści

W jaki sposób zabezpieczyć drewno

Zabezpieczanie drewna to kluczowy kłopot. Coraz częściej tworzymy z niego ogrodzenia, budynki gospodarcze, a nawet domy mieszkalne. Całość ta sprawia, że od jakości drewna może zależeć bezpośrednio nasz standard życia. Należałoby wiedzieć jakie są najskuteczniejsze rozwiązania by skutecznie ochronić drzewo i mieć spokój na długie lata. Poniżej zostaną one pokazane a także pokrótce omówione. Po zastosowaniu się do nich nie będziesz musiał denerwować się, że twój płot się posypie, czy drewniane budynki zostaną uszkodzone.

Zacznijmy już od okresu nabycia surowców. Warto kupić drewno impregnowane, bowiem jest ono już na obecnym stanie wstępnie chronione przed wilgocią. Impregnacja to szczególnie aktywne zabezpieczenie. Drewno dostaje specjalną warstwę ochronną, przez jaką nie może przeniknąć woda. Nie oszczędzajmy więc na tym aspekcie, gdyż potrafi on zaważyć o mocy naszych domów, ogrodzeń lub pozostałych rzeczy, jakie zamierzamy stworzyć z drewna.

Oprócz impregnacji, jaka stanowi zabezpieczenie pierwotne, warto wykorzystać również zabezpieczenia wtórne. Mówię tutaj o umieszczaniu na drewno specjalnych substancji chroniących przed działaniem wody, wilgoci i warunków atmosferycznych. Oprócz tego powinniśmy użyć specjalne farby do drewna, które zawierają w sobie dodatkowe czynniki chroniące. Ten wybór należy nałożyć na drewno jeszcze przed bezpośrednim wystawieniem na warunki zewnętrzne, ażeby nie uległo ono w międzyczasie uszkodzeniom. Odnoszenie się do tychże zaleceń zapewni naszemu drewnu trwałość na lata.