Przejdź do treści

Ogrzewanie dzięki solarom

Ogrzewanie dzięki solarom

W bardzo wielu nowych budynkach jakimś standardem jest zakładanie kolektorów słonecznych, których funkcją jest ogrzanie wody i takim sposobem zaoszczędzenie na dostarczeniu energii elektrycznej. Jest to stosunkowo nowa moda i oczywiście, można także montować to urządzenie na starszych budynkach, co wbrew pozorom nie wymaga zasadniczych przeróbek. Nie jest również istotne instalowanie ich na dachach, są możliwe różne inne pomysły. Zaprezentujemy Wam poniżej kilka kwestii, które z pewnością pomogą Wam ustalić decyzję o tym, czy takie instalacje są godne zachodu.

W jakim czasie w ciągu roku mogę korzystać z tego urządzenia?

To pytanie w większości przypadków stawiane na początku i będące używane do szybkiej kalkulacji opłacalności wybranej inwestycji. Ogrzewanie solarne jest potrzebne do tego, żeby zapewnić nam około 70% zapotrzebowania na gorącą wodę i najczęściej korzysta się z tego przez czas od kwietnia do października, to znaczy przez połowę miesięcy w ciągu roku. Wydawać by się mogło, iż nie jest to dużo czasu, jednak w normalnych warunkach pomaga naprawdę nieźle zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej, która jest przecież dość droga.

Solary trzeba umieścić w taki sposób, by padało na nie światło słoneczne przez co najmniej sześć godzin w ciągu dnia. W Polsce doskonały czas naświetlania to moment od godziny 9. 00 do 15. 00, kiedy słońce świeci najsilniej. Dlatego niezwykle istotne jest zainstalowanie go po właściwej stronie domu, czyli od południa, bądź też na skarpie czy nawet ścianie domu – jednak dotyczy to jedynie tych, które działają zimą. Są też kolektory montowane na dachu, ale są one dosyć ciężkie i nie dowolna konstrukcja udźwignie ten ciężar.

Muszą również być zainstalowane pod właściwym kątem, by zapewnić właściwą pochłanialność promieni słonecznych, istnieją również kolektory ruchome, które dopasowują swój kąt w zależności od stopnia padania promieni słonecznych.

Istotne jest to, by zapewnić odpowiedni dostęp do kolektorów, albowiem mogą podlegać one destrukcji, uszkodzeniu czy zabrudzeniu i w razie konieczności naprawy usterek należy utrzymać do nich dojście grupie specjalistów.

Jaki jest koszt takiej inwestycji?

Za wszystkie niezbędne części tego sprzętu razem z instalacją zapłacimy w przybliżeniu 15 tysięcy złotych. Faktem jest, że wiele miast i miasteczek proponuje dofinansowanie tego projektu, tak więc może się okazać, że mocno nam się to opłaci, a w dalszej perspektywie praktycznie na tym zarobimy. Nawet gdybyście takiego dofinansowania nie mieli możliwości otrzymać, to i tak warto założyć tę instalację, bo wymieniona kwota jest relatywnie niska, w porównaniu z tym, co możecie zapłacić za tradycyjne ocieplanie wody za pomocą energii elektrycznej.

Co wybrać, żeby było najbardziej optymalnie?

Można wymienić dwa rodzaje kolektorów: powietrzne albo cieczowe. Do podgrzewania wody będzie Wam potrzebny ten drugi rodzaj. Ociepla on bezpośrednio wodę, która następnie pójdzie do naszego kranu, albo zamieni się w przyjemne ogrzewanie podłogowe. Przed zakupem wypada zapoznać się z produktywnością takiego urządzenia, należy wiedzieć jaka jest przewidywana ilość otrzymanej w ten sposób energii i przekalkulować powyższą wartość na kilowatogodziny. To w jakimś stopniu da obraz tego, w jakim wymiarze będzie można korzystać z zamontowanej instalacji.