Przejdź do treści

Montaż parapetów wewnętrznych – instrukcja, cena, na co zwrócić uwagę?

parapet wewnętrzny

Parapety wewnętrzne spełniają kilka ważnych zastosowań. Nie bez przyczyny są montowane tuż poniżej poziomu okiennic. Ma to na celu ograniczenie utraty ciepłego powietrza, które unosi się po ogrzaniu przez kaloryfer. Co warto wiedzieć o metodach montażu parapetów w mieszkaniach?

Ile kosztuje montaż parapetów wewnętrznych?

Cena usługi montażu zależy nie tylko od liczby parapetów, ale także od innych czynników. Należy wziąć pod uwagę m.in. region zamieszkania oraz datę dotyczącą zlecania prac. Średnia cena za montaż parapetów wewnętrznych wynosi ok. 60 złotych za jeden metr bieżący. To dosyć uśredniona wartość, która może się wahać nawet o kilkadziesiąt procent. W największych miastach zapłacimy za takie przedsięwzięcie więcej, niż w mniejszych lokalizacjach. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia dojazdu ekipy montującej oraz zakres planowanych prac. Pod uwagę należy również wziąć cenę samego produktu. Będzie ona zmienna, w zależności od tego, jaki rodzaj materiału wybierzemy. Najmniej zapłacimy za wewnętrzne parapety PVC, z kolei nieco więcej będą nas kosztować te wykonane z naturalnego drewna czy kamienia. Zlecając zadania związane z instalacją parapetów warto wziąć pod uwagę umiejętności ekipy remontowej. To zadanie, które wymaga bardzo wysokiej precyzji w działaniu. Źle wykonany parapet nie będzie spełniał swoich podstawowych funkcji. Może się także okazać, że będzie po prostu niebezpieczny dla domowników.

Jak powinien być zamontowany parapet wewnętrzny?

Instalacja parapetów wewnętrznych powinna przebiegać zgodnie z założeniami projektowymi. Rozrysowanie wymiarów okna oraz dokładne zmierzenie najważniejszych odległości to ważne kroki, które pozwalają wyeliminować błędy w przygotowaniu parapetu. Należy także zachować pewną odległość pomiędzy dołem ościeżnicy a górą kaloryfera. Parapet nie powinien opierać się o jego żebra, ani znajdować się zbyt wysoko. W drugim przypadku dojdzie bowiem do nadmiernej utraty ciepła, co może wygenerować większe rachunki w sezonie grzewczym. Przygotowanie do montażu parapetów uwzględnia m.in. wykonanie otworów ściennych, na których zostaną umieszczone końcówki parapetu. To działanie, które wymaga precyzji ruchów i bieżącego rozwiązywania napotkanych problemów. Nierzadko się zdarza, że parapet będzie wymagać klinowania, wówczas nieodzownym narzędziem okażą się specjalistyczne podpórki. Parapet musi być położony w odpowiedniej płaszczyźnie. Wskazuje się, aby kąt nachylenia tego elementu wynosił do kilku procent spadu.

Czy parapet musi wchodzić pod okno?

Parapety mogą odgrywać rolę dekoracyjną, jako bardzo użyteczny i świetnie wpasowujący się element aranżacyjny. Zastosowanie parapetów wewnętrznych wiąże się z ich funkcją praktyczną. Solidnie przymocowane będą mogły udźwignąć spory ciężar, dzięki czemu taki element jest bezpieczny dla wszystkich użytkowników. Bez problemu możemy postawić na nim przedmioty dekoracyjne, takie jak doniczki z kwiatkami lub inne, okazjonalne ozdoby. Coraz częściej zwraca się jednak uwagę na kwestie związane z zatrzymywaniem ciepła w pomieszczeniu. Z tym czynnikiem wiąże się konieczność wsunięcia parapetu nieco pod ościeżnicę. Chodzi o to, aby ta część parapetu działała jako izolator, który ogranicza utratę temperatury z pomieszczenia. Puste obszary mogą przyczynić się do szybszego wychładzania się wnętrza.

Czy nad grzejnikiem musi być parapet?

Przepisy prawa budowlanego nie ustalają konieczności montowania parapetów nad kaloryferami. W starym budownictwie częstym działaniem było instalowanie grzejników powyżej poziomu okien, np. w pomieszczeniach kuchennych. W takich przypadkach w zasadzie nie montuje się kaloryferów, gdyż opłacalność ich instalacji jest znikoma. Inaczej jest w przypadku standardowych grzejników, umiejscowionych tuż pod poziomem okiennic. Doświadczeni instalatorzy mogą jednak zasugerować, aby w każdym przypadku umiejscawiać parapet nad grzejnikiem. Jest to związane ze zmianą kierunku przepływu ciepłego powietrza. Parapet wewnętrzny będzie wówczas swojego rodzaju ogranicznikiem, który zmieni tor ulatywania ciepła. To zaś sprawi, że pomieszczenie zostanie lepiej nagrzane, niż w sytuacji, gdyby kaloryfer nie byłby niczym osłonięty z góry. Doświadczeni instalatorzy mogą jednak zasugerować, aby w każdym przypadku umiejscawiać parapet nad grzejnikiem.

Czy okno musi mieć parapet wewnętrzny?

Podobnie jak w kontekście grzejników, okna nie muszą mieć parapetów, choć jest to korzystne rozwiązanie dla użytkownika. Brak parapetu może przyczyniać się do szybszego brudzenia się ścian. Jest to także mniej funkcjonalne rozwiązanie, choćby dlatego, że parapet może nam służyć jako podstawka dekoracyjna. Każdy posiadacz kotów również doceni korzyści, jakie daje instalowanie parapetów wewnętrznych w swoim mieszkaniu.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://budujemytutaj.pl/budowa-i-remont/.